SBBP.PL

Bieganie nie dla każdego.

Bieganie nie dla każdego.

Mimo, że bieganie jest sportem który możemy uprawiać właściwie wszędzie, to jednak wiążę się z nim także spore ryzyko. Na pewno do plusów możemy zaliczyć wszystkie zdrowotne walory tego sportu, takie jak:

-zmniejszanie ryzyka zawału i chorób niedokrwiennych serca,

-zapobieganie takim chorobom, jak osteoporoza, cukrzyca, nowotwory, nerwica, depresja, i innym cywilizacyjnym „zmorom,

-podczas biegania wydzielają się endorfiny – tzw. hormony szczęścia – które działają przeciwbólowo, dają poczucie relaksu.

Oczywiście nie możemy także zapomnieć o tym, że dzięki bieganiu sylwetka staje się szczuplejsza, nogi bardziej umięśnione, nabieramy kondycji. Jest to więc idealny sport dla osób, które pragną schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę, a nie lubią czuć się zamknięci w siłowni.

indeks

Jednak z bieganiem wiąże się także spore ryzyko.

-Bieganie może źle wpływać na stawy, szczególnie na kolana i kostki, a także powodować bóle dolnych odcinków kręgosłupa,

-Osoby nie przyzwyczajone do aktywności fizycznej mogą nadmiernie obciążyć serce i układ krwionośny, co w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do zawału,

Dodatkowo, biegacze muszą zmagać się z różną pogodą: deszcz, słonce, wiatr. Jest to też sport, który uprawia się najczęściej samemu, dlatego tez może powodować silne odizolowanie od grupy i poczucie samotności u sportowca. Kobiety biegaczki powinny także zadbać o swój biust i zakupić odpowiedni stanik. Wyczynowe bieganie bowiem może zdeformować kształt piersi.