SBBP.PL

Skąd wziąć czas na uprawianie sportu?

Skąd wziąć czas na uprawianie sportu?

Wielu razy spotkałem się ze zdziwieniem jak znajduję czas na uprawianie sportu. Często też w odpowiedzi na pytanie o przyczynę braku aktywności sportowej słyszę od znajomych „może gdybym miał więcej czasu to wziąłbym się za bieganie”. To ciekawe jak często ludzie, którzy potrafią zorganizować się w kwestiach zawodowych pozwalają żeby pozostały im czas przeciekał przez palce, powoli, skutecznie, nieodwracalnie.

No, właśnie, ludzie uzależniają uprawianie sportu od posiadania „więcej czasu”. Prawa natury są jednak nieubłagane – doba ma 24 godziny albo 1440 minut, i nigdy nie będzie miała ani minuty więcej. Tydzień ma 167 godzin i nigdy nie będzie więcej. Nikt nie da nam żadnych dodatkowych minut na uprawianie sportu, trzeba go wziąć sobie samemu. Co więcej, trzeba zorganizować sobie tak życie, żeby naszego czasu nikt nam nie kradł, w pracy, w domu. Nie chodzi mi o egoistyczne zwalanie obowiązków na kolegów i członków rodziny. Ile czasu w pracy spędzacie na procesach, które „są źle poukładane” zamiast je raz na zawsze „poukładać”. Ile czasu spędzacie na oglądaniu telewizji, w końcu wiadomości można posłuchać w radiu rano podczas treningu.

W okresie największej aktywności trening zajmuje mi około 15 godzin w tygodniu. Razem z przebieraniem się i prysznicem po treningu może 18.5 godziny, czyli około 11% czasu, którym dysponuję. To niewiele biorąc pod uwagę inne aktywności – sen zabiera mi 30% czasu, praca razem z dojazdami 33%. Praca i sen łącznie to 63%. Pozostaje 37%, z których tylko 11% zabiera mi sport. Pozostaje jeszcze całkiem sporo, bo 26% czyli ponad 1/4 mojego czasu na inne czynności – jedzenie, rodzinę, sprawy domowe, życie towarzyskie, nawet telewizję i internet.

Więc jeśli ktoś kiedyś przy was powie, że nie ma czasu na to, żeby zadbać o wygląd swojego ciała, o kondycję, a zatem o zdrowie, to, jeśli już nie wypada wam powiedzieć szczerze, że to typowa wymówka wszystkich ludzi leniwych, to przynajmniej uśmiechnijcie się do siebie myśląc jakimi szczęściarzami jesteście należąc do elity potrafiącej zarządzać swoim czasem..