SBBP.PL

Obrusy − szyk i elegancja

Obrusy i serwetki należą do wyposażenia stołowego nazywanego bielizna białą. Są niewątpliwie najbardziej efektowną dekoracją stołu, stanowiąca bazę całości kompozycji.

Słów kilka na temat obrusów:

1. Z czego robi się najlepsza bieliznę
Spośród gamy surowców dostępnych poprzez nowoczesne sieci handlowe, oferujące wybór nowych materiałów syntetycznych, najlepszym, bo tradycyjnym, materiałem jest len i bawełna. Często występujące jako konglomerat. Przykładem może być Obrus na stół bawełniany Ricco Biały. Obrusy z naturalnych surowców są łatwe w utrzymaniu czystości i dobrze zachowują się podczas prania i gotowania.

2. Czym się sugerować przy wyborze obrusu?
Podstawowym kryterium zawsze na początku jest dostępny budżet. Jednak można ten punkt pominąć pozostawiając każdemu indywidualną analizę bieżącej sytuacji.
Dlatego dla ogólnego zgrania projektu ważne jest dostosowanie nakrycia stołu do jego kształtu. Obrusy Lira Białe najlepiej prezentują się na stole o blacie, który ma formę prostokąta. Parametry powierzchni stołu i jego wysokość również trzeba brać pod uwagę dobierając obrus.

3. Przepis na idealne image
Obrzeże obrusa powinno zwisać poza obręb blatu na około 25 cm. Ideałem, do którego należy dążyć jest utrzymanie wymiaru na wszystkich krawędziach mebla. Powierzchnia leżąca na blacie powinna być płaska bez zbędnych zagnieceń i śladów po złożeniu. Po rozłożeniu i skontrolowaniu wymiarów obrzeża obrus trzeba wyrównać starannie na powierzchni blaty, by nie tworzyły się fale i zmarszczki. Bardzo ważnym miejscem są narożniki stołu. Dla uzyskania profesjonalnego wyglądy nakrycia należy wykonać pewien zabieg związany właśnie z narożnikami. Po wykonaniu wszystkich poprzednich czynności na narożnikach warto uformować tak zwany krawat. Jest to część obrusa zwisająca tuż pod narożnikiem stołu. Należy ja uformować w formę męskiego fularu.

4. Kolorystyka obrusów
W dobrym tonie jest ubieranie stołu w biel do uroczystych obiadów i kolacji. Natomiast na śniadania i podwieczorki można przeznaczyć nakrycia barwne, jak choćby obrus Arlen Szary.